panorama Inowrocławia

panorama Inowrocławia

piątek, 10 listopada 2017

Inowrocław na Święto Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Inowrocławiu rozpoczną się w godzinach przedpołudniowych. 11 listopada o godz. 10:30 w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie odbędzie się msza św. w intencji ojczyzny. Po niej nastąpi przemarsz pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie o godz. 12:00 rozpocznie się manifestacja patriotyczna z udziałem władz miasta, dowództwa Garnizonu Inowrocław, przedstawicieli instytucji i organizacji.
 
 
 
 
 
Wspólne, rodzinne  świętowanie Dnia Niepodległości. 11 listopada 2017 roku będzie możliwe  w godz. 15.00-18.30, w hali widowiskowo-sportowej.
Tam właśnie odbędzie się Festyn Rodzinny „Z gęsiną w tle”. 
 

Chleb towarzyszy nam każdego dnia i właśnie
pieczenie chleba okazało się hitem ubiegłorocznego święta, dlatego też będziemy mogli uczestniczyć w warsztatach pieczenia chleba z przeróżnymi dodatkami w piknikowej piekarni.
Oprawę muzyczną zapewnią….ZBÓJE, czyli jeden z bardziej znanych zespołów na Podhalu, słynący z tego, że jest niewyczerpaną kopalnią pomysłów. 
Zbóje muzykę ze swego regionu przedstawiają w nowych, ciekawych aranżacjach i dzięki temu porywają tłumy.
Będziemy mogli również podziwiać i bawić się podczas interaktywnego pokazu cyrkowo-komediowego w wykonaniu RYMPAU DUO.
Wyobraźmy sobie bańki mydlane unoszące się w powietrzu tworzące figury geometryczne, czynne wulkany lub zjawiska pozornie niemożliwe i niewyjaśnione. Taki w skrócie można opisać jedyny w Polsce i absolutnie niepowtarzalny spektakl BUBBLE! 
Podczas pokazu bubbe artist Arkadiusz Gwizdała zanurzy widza w innym wymiarze, gdzie prezentowane zjawiska są niezrozumiałe, a możliwa jest lewitacja bańki mydlanej, połączenie jej z dymem, helem i nawet oglądanie przez widza ogromnej bańki mydlanej od wewnątrz!
Podczas zdarzenia będziemy świadkami przenikania przez przedmioty, rozdzielania tułowia od nóg i wielu innych sztuczek z serii „jak on to zrobił”. Cuda od ręki, a rzeczy niemożliwe po kilku chwilach skupienia prezentować będzie iluzjonista Rafał Mulka.
Nie zabraknie rodzinnego koła fortuny z nagrodami, zabaw dla dzieci  (m.in. zajęcia plastyczne, klocki edukacyjne), warsztatów szycia maskotek, zajęć z etnografem i obowiązkowego na festynach malowania twarzy.
 
Narodowe Święto Niepodległości to święto obchodzone w Polsce co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię.
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym, wybór 11 listopada jest dość arbitralny i wiąże się z kilkoma wydarzeniami , które to uzasadniają.
Pierwsze to koniec I wojny Światowej, tego dnia miała miejsce kapitulacja Niemiec na froncie zachodnim.Drugie ważne wydarzenie to przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu. Piłsudski zostaje Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich.
Po pertraktacjach Piłsudskiego z Centralną Radą Żołnierską wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego. Tego samego dnia w nocy rozbrojono niemiecki garnizon stacjonujący w Warszawie.Również 11 listopada Polak Jarogniew Drwęski został nadburmistrzem miasta Poznania.
Do 1937 roku PPS świętowała rocznicę niepodległości 7 listopada, na pamiątkę utworzenia Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej.
Natomiast 7 października 1918 roku niepodległość Polski ogłosiła Rada Regencyjna.
Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku, czyli 19 lat po odzyskaniu niepodległości.Do wybuchu II wojny światowej obchodzono je jednak tylko dwa razy- w latach 1937, 1938.Od 1926 roku na podstawie okólnika wydanego przez Prezesa Rady ministrów Józefa Piłsudskiego 11 listopada był dniem wolnym od pracy w szkolnictwie i administracji państwowej.W czasie wojny obchody tego święta były raczej niemożliwe, a wszelkie przejawy polskości brutalnie tłumione.
7 listopada 1940 roku podziemna PPS wydała odezwę w 22 rocznicę Niepodległości i pierwszego rządu ludowego, w której skrytykowała datę 11 listopada optując za 7 listopada.
W 1945 roku ustanowiono Narodowe Święto Odrodzenia Polski 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN i jednocześnie zniesiono Święto Niepodległości ustanowione w 1937 roku.
W okresie PRL manifestacje patriotyczne organizowane przez opozycję były brutalnie tłumione, a uczestnicy aresztowani.
Święto obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm IX kadencji ustawą z 15 lutego1989 roku pod obecną nazwą Narodowe Święto Niepodległości.
Cóż jeszcze będzie się działo w Inowrocławiu w to niezwykłe święto ?
 

W 99 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości odbędzie się bieg ulicami Inowrocławia na dystansie 5 kilometrów. 
Start Biegu Niepodległości 11 listopada br. o godzinie 14.00 na Stadionie Miejskim im. Inowrocławskich Olimpijczyków. 
Trasa przebiegać będzie m.in. ulicami o nazwach mocno związanych z listopadowym świętem: al. Niepodległości, ul. Wojska Polskiego czy ul. Piłsudskiego.

Meta przy Hali Widowiskowo – Sportowej.



Także 11 listopada 2017 r. Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznej ZHR, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koło w Inowrocławiu i Katolicka Szkoła Podstawowa w Inowrocławiu zapraszają na spotkanie z "żywą historią" poświęcone Powstaniu Wielkopolskiemu.

W programie przedpremierowy pokaz cyfrowego albumu (wiele zdjęć będzie pokazanych po raz pierwszy) oraz prezentacja mundurów i uzbrojenia. 
Wiele rzeczy będzie można dotknąć i przymierzyć. Początek wydarzenia o godz. 14:30 w gościnnych murach Katolickiej Szkoły Podstawowej w Inowrocławiu, przy ul. Wojska Polskiego 20.
W zapowiedziach wykorzystano informacje z portalu inianie.pl 

 

Dzięki ci Boże za Polskę Niepodległą
Choć jej wolność przyniosły rany, krew i blizny
Tych co stanęli ramię przy ramieniu
Z szablą i karabinem w obronie Ojczyzny
Teraz stoimy nad ich grobami
Pochylamy głowy szepcząc modlitwy słowa
Cieszymy się że nas otacza ziemia ojczysta
Wolna, nieugięta, niezwyciężona.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!