sobota, 8 marca 2014

Kwiaty, szacunek i życzenia dla wszystkich Pań. Skąd się wzięło to święto?

To dzisiejsze święto ma bardzo głęboki sens i swoją historię i mimo że w ostatnich latach jest nieco lekceważone, zapomniane i odsunięte w głęboki cień myślę że warto wrócić do korzeni i przypomnieć skąd się wziął ten dzień szczególnie poświęcony kobietom i przez lata kultywowany.
W marcu rozkwitają zazwyczaj pierwsze kwiaty, budzi się wiosna i pięknym świętem czcimy ( i w końcu zauważamy) nasze Panie.Dzień Kobiet wielu zwłaszcza młodym ludziom kojarzy się z PRL- em i próbują lekceważąco usunąć go w zapomnienie.Myślę że warto utrzymać i pielęgnować to święto przynajmniej z dwóch powodów; po pierwsze tak naprawdę ustanowienie Międzynarodowego Dnia Kobiet wiąże się z walką kobiet o swoje prawa( prawo wyborcze, odpowiednie traktowanie i poprawę warunków pracy), z protestami, często krwawo tłumionymi manifestacjami itp. Innym powodem utrzymania tego dnia jest to że docenienia Naszych Pań,uśmiechu, upominków, uroczystej i radosnej atmosfery za to co dają nam wszystkim w życiu nigdy nie jest za dużo.Geneza utworzenia tego święta jest więc bardzo poważna i z PRL nie ma zbyt wiele wspólnego. Prawdą jest że w tym okresie obchody tego dnia były powszechne i chętnie to podkreślano, ale to akurat najmniejsze zło tego okresu.8 marca 1908 roku w Nowym Yorku 15 tysięcy kobiet, pracownic zakładów tekstylnych strajkowało domagając się praw wyborczych i poprawy warunków pracy.Właściciel fabryki zamknął je w pomieszczeniach fabrycznych chcąc uniknąć rozgłosu.
W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet.To tragiczne wydarzenie i hołd dla wszystkich kobiet świata dały podwaliny dla stworzenia takiego święta. Po raz pierwszy 8 marca 1914 roku obchodzono  ten dzień w 6 krajach: Austrii, Danii, Niemczech, Holandii, Rosji i Szwajcarii.Później przez lata przyłączały się do obchodów kolejne państwa.
Zachęcam więc pamiętajmy o naszych Kobietach zawsze, ale w ten dzień szczególnie.
 Wszystkim Paniom dedykuję w dniu dzisiejszego święta tą słoneczną, optymistyczną różę i życzę by nadal były naszym natchnieniem, inspiracją ,wszystkim co najlepsze w otaczającym świecie.
Tuliła do piersi mama, przytula i żona
Wskakuje na kolana córka
To naszego życia osłoda
Nie ma lepszej miłości
Lepszego przyjaciela
Niż nasze kobiety
Na dni smutku i wesela.

Jakimi kwiatami trzeba Cię obdarować
Jakie bukiety złożyć, by za wszystko podziękować
Może przytulić się, uśmiechnąć się wystarczy
I będziesz pogodna, jak pijąc sok z pomarańczy
Oparcie dać i pomocną dłoń
I razem stworzyć ciepły, rodzinny dom.

Dzięki za życie
Za ciepło, za miłość
Za to co wnosicie
do szarego świata
Za wielkie serce
Usta, nogi , piersi
Za każdy centymetr ciała
Który można pieścić.

Dajmy Im władzę, urzędy, pensje godziwe
Tym co są wybitne, zdolne, nieleniwe
Doceńmy Kobiety, ożywmy świat
Niech także budują, rządzą z nami
za pan brat
Tam gdzie to robią, już teraz nie zawodzą
Uroda i wrażliwość nie może być przeszkodą.

Mojej kobiecie

 Jesteś ozdobą mego świata
inspiracją niezwykłą
szczęściem, miłością
przytulanką obok której mogę przysnąć
łagodną pieszczotą
cudownym krajobrazem
istotą z najbardziej skrytych marzeń
brakuje słów by to opisać
kwiatów, które musiałbym Tobie przysłać.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!