sobota, 8 marca 2014

Coś co może zmienić nasze miasto

Dzisiaj 8 marca wznowiła działalność Inowrocławska Terma, przypomniało to mi pewne przemyślenia sprzed miesięcy i postanowiłem dzisiaj do nich powrócić.
Temat jest bardzo ciekawy i uważam że warto się nad nim pochylić, przemyśleć i działać......
Nasza Terma jest fajnym, przyjemnym basenikiem termalnym i tyle.....niewiele to zmienia w rzeczywistości miasta.Basen jest nieduży, zażywać jego atrakcji może jednocześnie około 40 osób.
Wydobywana woda ze złoża w Solankach(odwiert przy wykorzystaniu funduszy unijnych o głębokości ok. 500 m) ma około 25 st. C i trzeba ją dogrzewać.
Tymczasem geolodzy zapewniają iż jest pod Inowrocławiem woda o temperaturze 45-60 stopni C, a może nawet jeszcze cieplejsza.Zdobycie funduszy na wiercenia, dotarcie do tych złóż zalegających na głębokości ok. 1500-1600 m , budowa sieci (wielu) całorocznych basenów geotermalnych z różnymi dodatkowymi atrakcjami typu: kaskady, zjeżdżalnie, plaże itp.mogą zmienić w mieście i regionie wszystko.
Zapewniłoby to napływ turystów, kuracjuszy w wielkiej liczbie: wycieczki, autokary, wczasowicze z  kraju i zagranicy. Znakomicie wpisywałoby się to w budowany przez ostanie lata wizerunek Inowrocławia jako uzdrowiska i dałoby impuls do dalszego rozwoju.
Taka inwestycja działa jak koło zamachowe i napędza wiele kolejnych inwestycji.Wiadomo że przy takim kompleksie basenów musiałyby powstać: hotele, pensjonaty, restauracje, kawiarnie, obiekty kulturalne.Tak to działa i byłoby to nieuniknione, utworzyłoby się wiele nowych miejsc pracy, młodzi,zdolni,wykształceni ludzie chętnie zostawali by w mieście i tutaj realizowaliby swoje ambicje i marzenia.
Turystyka na dużą skalę gwarantuje też rozwój infrastruktury: drogi, komunikacja, budynki użyteczności publicznej, usługi i przynosi dochody na nowe inwestycje.
Warto więc a nawet trzeba zawalczyć o realizację takiego projektu dla Inowrocławia i Kujaw, pokazuje to najlepiej przykład Uniejowa, jeszcze niedawno skromne "zahukane" miasteczko teraz kwitnie i pretenduje do jednego z najefektowniejszych kurortów w kraju, bogato też wygląda cały region wokół tego miasta.
Uwzględniając to co już mamy w Inowrocławiu moglibyśmy zostawić w tyle nawet Uniejów i inne słynne kurorty, a po realizacji kolejnych tak ciekawych inwestycji stać się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Polsce.
Zbliża się rozdział funduszy unijnych z nowej transzy, termy w Inowrocławiu powinny być głównym i najważniejszym projektem w strategii rozwoju miasta na najbliższe lata.
 Nasza terma z odsuniętym dachem....
Uniejowskie termy w całej krasie.


Wielkie termy w uzdrowisku
Zmienić mogą prawie wszystko
Zapewnią kurację z atrakcjami
Przyciągną turystów pod niebo nad nami
Podadzą pracę ludziom na tacy
Rozwiną drogi, którymi zjadą się nie tylko rodacy
Sława poniesie się poza granice
Rozsławimy w Europie Kujaw stolicę.


Termalnym gejzerem inowrocławska ziemia trysnąć może
zmieni się życie na Kujawach
malować się będzie pastelowymi barwami
z naszą pomocą sprawić to możesz dobry Boże
nie zorientują się ludzie czy sen czy jawa
gdy zaskoczymy ich atrakcjami nowymi
baseny, kaskady, plaże
restauracje, ulice, autostrady
parkingi, koncerty, festiwale
kultura przez duże K
nie zaskoczy nas wcale
czas uruchomić zamachowe koło
pas transmisyjny założyć
pokazać oblicze miasta nowe
spokojnie efektów tego dożyć.
***
Zamieniły termy Uniejów w dostatnie miasto
Wyrosło pięknie jak drożdżowe ciasto
Z kopciuszka przemieniło się w oblubienicę
Z brzydkiego kaczątka w urodziwą łabędzicę
Skorzystaj zdroju z tego zaklęcia
Niech twa przyszłość będzie jasna i piękna..

1 komentarz:

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!