wtorek, 27 marca 2012

Szansa dla Inowrocławia.

W ostatnich latach wiele się w Inowrocławiu zmieniło.Pojawiło się wiele boisk, baseny, park solankowy zmienił się nie do poznania, zrewitalizowano centrum miasta: deptak Królowej Jadwigi, plac Klasztorny, rynek.Na kulturalnej mapie miasta pojawiły się ciekawe miejsca; pięknie odnowiony teatr z coraz ciekawszą ofertą, biblioteka z salonikiem literackim,wystawa solnictwa, Instytut Prymasowski, kamienica przy Kasztelańskiej 22 z wystawą Askakaulis i pracowniami rozwijającymi zainteresowania i zdolności młodych ludzi.Rozpoczęto budowę pijalni wód mineralnych z palmiarnią i chatą tradycji kujawskich, wkrótce zacznie powstać basen geotermalny, planowany jest remont Teatru letniego, tuż obok powstał i w tym roku będzie wykończony wspaniały stadion lekkoatletyczny.
To wszystko bardzo zmieniło wizerunek miasta na lepszy, bardziej interesujący, ale żeby Inowrocław zaczął żyć z turystyki i był bardzo atrakcyjny dla wycieczek, pensjonariuszy sanatorium, indywidualnych turystów trzeba koniecznie zrealizować kilka dużych, dobrze przemyślanych projektów.
Nie ma w mieście kąpieliska, są dwa fajne baseny, powstanie trzeci geotermalny.Ten ostatni będzie na pewno dużą atrakcją, ale po pierwsze wodę trzeba będzie podgrzewać(dowiercono się do wody o temp. 20-25 st. C) a po drugie nie będzie to zbyt duży basen.Żeby było to wielką atrakcją, przyciągało licznych turystów , mieszkańców i wszyscy mogli się tam dobrze bawić musiałaby być to sieć basenów z gorącą wodą, nie wymagającej podgrzewania.Należałoby więc powtórzyć wiercenia i dotrzeć do złóż wód geotermalnych o temp. 40-65 st. C, które według geologów występują pod Inowrocławiem.Gdyby to się udało to mamy 100% pewność dalszego dynamicznego rozwoju uzdrowiska.
 
Geotermalne baseny kaskadami ozdobione
W kąpielisko spięte, atrakcją uczynione
Parująca woda kojąco gorąca
Od początku roku do końca
Nowe wiercenia wykonane
I gotujące złoża ujarzmione
To dałoby niezłe przychody
Obok walorów miasta i pięknej przyrody.
***
Jak Sopot w Trójmieście
Perełką stać się możemy
Metropolii najpiękniejszą częścią
Gorących basenów jednak chcemy
I całorocznego wielkiego kąpieliska
W kujawskiej ziemi wiercić jeszcze trzeba
By do parującej wody dopaść jak głodny
do chleba
Baseny, kaskady upiększą środowisko
Przyciągną turystów, zapewnią rozwój,szybko.
***
Powstanie metropolii Bydgoszcz, Inowrocław, Toruń mogłoby ułatwić pozyskiwanie funduszy i realizację dużych , poważnych projektów które mogą w mieście zmienić wszystko.Dosłownie wszystko: dać wiele miejsc ciekawej, atrakcyjnej pracy, zatrzymać młodych, zdolnych ludzi w mieście,napędzić koniunkturę na wiele, wiele lat.To spowodowałoby napływ nowych inwestorów i dynamiczny rozwój miasta, ale i całego regionu. To jest wielka szansa i musimy ją wykorzystać. Mówić jednym głosem niezależnie od przynależności do opcji politycznych.
Innym ciekawym pomysłem jest budowa miniatury całego średniowieczne grodu.
Eksponowana na placu klasztornym miniatura kościoła i klasztoru Franciszkanów spotyka się ze sporym zainteresowaniem, ale nie oddaje  potęgi i znaczenia ówczesnego Inowrocławia i nic o niej nie mówi.Proponowana miniatura pokazałaby to wszystko za jednym zamachem.
Znamy kształt, wielkość i zasięg  miejskich murów obronnych, lokalizację i wygląd bram obronnych i najważniejszych budowli i obiektów, układ ulic itp. Resztę można by uprawdopodobnić tak aby oddać charakter i wielkość grodu.
 
Grodu średniowiecznego wizerunek
Powinien jak najszybciej się w mieście pojawić
Mury, bramy, fortyfikacje zaprezentować
Zamek, klasztor, ratusz, kościoły, rynek z ważnicą
Sukiennice światu objawić
A nie w głębokich zakamarkach to chować
Jesteśmy to winni Kazimierzom i ich myśli kontynuacji
To wręcz domaga się pamięci i jakiejś adoracji.


Mury obronne z bramami trzema
Wokół osadzonych baszt szesnaście
Rynek wspaniały pośrodku
Gotyckich budowli kilkanaście
Mieszczańskie kamienice bogate
jak na duże miasto przystało
I inne biedniejsze dzielnice
tych jak wszędzie też nie brakowało
Targi, stragany kupieckie, warsztaty rzemieślnicze
Dobrze Kazimierz zbudował tę swoją stolicę
Stwórzmy miniaturę to przedstawiającą
Na każdej bramie i baszcie wielką postać upamiętniającą
Niech świadczy to o dziejach i grodu potędze
I po wsze czasy pamiątką tego będzie.
***
Gród mógłby stanąć na terenie Nowych Solanek zwiększając ich atrakcyjność i wypełniając część wolnej powierzchni.Na ścieżkach wokół miniatury grodu umieściłbym w formie płyt w chodniku ( jak na Królówce) lub tablic np. na murach obronnych Galerię Wielkich Postaci w dziejach miasta.
Innym moim skromnym zdaniem rewelacyjnym pomysłem jest budowa skansenu starożytnej osady z czasów wpływów Imperium Rzymskiego w oparciu o Askaukalis i wiele odkryć archeologicznych z tego okresu w Inowrocławiu i okolicach, w tym saliny z tężniami na osiedlu Rąbin.
Byłby to wielki magnes turystyczny i odpowiednie miejsce do ściągnięcia i ekspozycji wszystkich ciekawych znalezisk przechowywanych w magazynach lub wystawianych w muzeach innych miast.
Jak trudno jest wydobyć od archeologów eksponaty świadczy wystawa Askaukalis w kamienicy na Kasztelańskiej 22 ciekawa aczkolwiek nie pokazująca żadnego!!! znaleziska z ostatnich odkryć w Inowrocławiu.Wszystko są to eksponaty z dawnych wykopalisk w okolicach miasta.
Stworzenie takie skansenu byłoby potężną kartą przetargową aby te cenne rzeczy wydobyte w Inowrocławiu i okolicy wróciły i były wystawione tu gdzie ich miejsce.
W Polsce powstał niedawno skansen Faktorii Rzymskiej w Pruszczu Gdańskim z tego okresu. Cieszy się dużym zainteresowaniem i już przynosi temu miastu spore pieniądze.
Nasz skansen z unikalnymi, niepowtarzalnymi wtedy w Europie tężniami robiłby prawdziwą furorę.
To już od dawna "chodzi" po mojej głowie.
 
Tężnie Rzymskie można dużo mniejsze zbudować
Zbiorniki na solankę z gliny wylepić
Paleniska i naczynia do produkcji soli przygotować
Palisadę, wieże i warsztaty z tamtych czasów stworzyć
Chaty postawić, wytworzyć  różne narzędzia i sprzęty
Organizować pikniki, pokazy i archeologiczne spędy
Skansen Faktorii inowrocławskiej ukształtować
Pokazać ówczesne cmentarzyska
Umieścić w chatach ciekawe znaleziska
I przed bramą można już wycieczki przyjmować.
 
Emporium przez Ptolemeusza opisane
W pobliżu Inowrocławia było zbudowane
Więcej Rzymskich Faktorii w naszym rejonie istniało
Gdyby udało się to przedstawić to byłoby niemało
Taki skansen byłby atrakcją miasta na lata
Przyciągałby tu turystów z Polski, a może i ze świata.
Stwórzmy taki skansen jak najprędzej.
Od około dwóch lat przybliżam postać założyciela naszego miasta księcia Kazimierza I Kujawskiego Kondradowica i zabiegam o jego upamiętnienie.Zawiązał się komitet budowy pomnika księcia i może zajmie on w końcu poczesne miejsce w mieście, które stworzył.

Nowe wieści.
Książę Kazimierz spojrzy na nas z pomnika
Z ostatnich wieści tak wynika
Przez lata wezwania w ścianę trafiały
Głos mój był cichy, człeczek za mały
Może teraz stanie tu dumnie
W grodzie, którego od podstaw stworzył
Syna wychował, który korony i zjednoczenia państwa dożył.
Również ciekawym pomysłem wydaje się być wykorzystanie pracowni Kujawskiego Centrum Kultury i tworzących tam młodych artystów do promowania, przypominania historii miasta, jego zabytków: zarówno tych które przetrwały, jak i nie istniejących poprzez obrazy, rzeźby, modele, makiety, zdjęcia, filmy i wszelkie inne formy stworzone przez nich.Organizowanie konkursów, festiwali i wystaw i prezentowanie ich dzieł.Zyskujemy dzięki temu ciekawe eksponaty, umożliwiamy rozwój młodym , zdolnym artystom i budujemy wśród nich kujawską tożsamość i lokalny patriotyzm.
Nie jest to nowy projekt, ale może warto do niego wrócić: przystań i łódki na solankowym stawku.
Dodatkowa atrakcja i fajna forma wypoczynku.
Większość z tych pomysłów przedstawiłem władzom Inowrocławia i jest jakaś szansa na ich realizację.
W miarę możliwości pozyskiwania funduszy można je próbować wprowadzić w życie.
Wykonanie ich gwarantuje dynamiczny rozwój miasta i przyciągnięcie kolejnych inwestorów nie tylko w branży wypoczynkowej, sanatoryjnej i handlowej.
Kolejne pomysły w następnych postach.


1 komentarz:

  1. Coś wspaniałego... :) Pomysły genialne:))) Pozdrawiam i mam ogromną nadzieje,że plany staną się rzeczywistością:) Monia

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!