sobota, 22 czerwca 2019

Święto Królowej Jadwigi - Patronki Inowrocławia


Znowu odbierasz hołdy
piękna królowo w swoim mieście
pamiętają o tobie mieszczanie
szanują cię i kłaniają się nisko
czekają na twego małżonka
który gościł tutaj często
chcą by dołączył do ciebie
na inowrocławskim rynku
przypominał wielkie nad Krzyżakami zwycięstwo... 
21 czerwca, kolejne święto świętej królowej Jadwigi, patronki Polski i miasta Inowrocławia.
Królewski orszak udaje się na inowrocławski rynek.

 W królewskim mieście
dźwięk werbli i fanfar się rozlega
królowa Jadwiga zawitała ze swoim dworem
w klasztorze franciszkanów za Ojczyznę się modli
zamkowe komnaty zyskały najpiękniejszą ozdobę
wkrótce jej małżonek Władysław tutaj zjedzie
wojskowy sztab na Kujawy zwoła
plany wojen z Krzyżakami snuć będzie
Polska swych mężów
do walki z zakonem woła
to tutaj wszystko co najważniejsze
ma się dokonać
wojenne plany
zwycięskie świętowanie
debaty nad losem więźniów
podziały zwycięskich łupów
dziękczynna pielgrzymka
na przyszłość wielkie plany
Inowrocław
miasto królewskie
serce Polski
tak już zostanie na wieki
wiedział Jagiełło
wiem ja
wy uwierzcie....
Królowa i jej piękne dworzanki wzbudzają zachwyt mieszczan...

W listopadzie 2007 roku Rada Miejska Inowrocławia uchwaliła że Patronką miasta zostaje Święta Jadwiga Królowa, a w maju 2008 roku papież Benedykt XVI w oficjalnym dokumencie potwierdził ustanowienie Świętej Królowej Jadwigi patronką Inowrocławia.
Dlaczego tak się stało?
Jadwiga, córka Ludwika Węgierskiego i Elżbiety księżniczki bośniackiej urodziła się w 1374 roku. Po śmierci ojca objęła tron polski w wieku zaledwie 10 lat. Półtora roku później zawarła małżeństwo z księciem litewskim Władysławem Jagiełłą, dzięki czemu Litwa przyjęła chrzest.Królowa osobiście angażowała się w Chrystianizację tych ziem, znana była także z działalności charytatywnej i dobroczynnej.

Zakładała szpitale, pomagała biednym.Słynęła w Europie ze starannego wykształcenia,bystrości umysłu i wielkiej urody.
Jako że Inowrocław był ulubionym grodem jej męża, króla Jagiełły często tu bywała i też miała sentyment do naszego grodu.
To tutaj w kościele Św. Mikołaja w 1397 roku  brała udział w pertraktacjach z delegacją zakonu Krzyżackiego z Wielkim Mistrzem Konradem von Jungingen na czele.Znienawidzonemu wrogowi przepowiedziała wielką klęskę z ręki swojego męża po swojej śmierci  i to się sprawdziło pod Grunwaldem.
"Jeszcze póki żyję , Bóg wzdraga się was ukarać za wszystkie popełnione przez was zbrodnie, jednak po mojej śmierci Bóg dłonią mego męża króla Władysława was ukarze i będzie to cios śmiertelny. Nigdy więcej nie odrodzicie się , plemię plugawe" tak przedstawia słowa królowej nasz słynny kronikarz Jan Długosz.
Jadwiga zorganizowała Wydział Teologiczny na Uniwersytecie w Krakowie.Zgodę na jego otwarcie otrzymała w 1397 roku. Zapisem w testamencie przeznaczyła na jego działalność wszystkie swoje kosztowności, dzięki czemu przyczyniła się do odnowy uniwersytetu, zwanego odtąd po dziś dzień Jagiellońskim.Zawsze skupiała wokół siebie na dworze elity intelektualne i polityczne z kraju i zagranicy. Mimo młodego wieku była osobą bardzo światłą.Zmarła w 25 roku życia, uważana przez lud od początku za świętą.Wcześnie rozpoczęto starania o jej kanonizację, jednak przez wieki napotykano na wiele trudności i dopiero Jan Paweł II beatyfikował ją 8 czerwca 1979 roku.
Kanonizowała została 18 lat później. Nazywana jest matką swojego ludu i Matką Narodów.
W świadomości mieszkańców naszego miasta zawsze przez wieki zajmowała szczególne miejsce.
Ze względu na bliskość z miastem jej i jej męża. Bywali tu wielokrotnie.Także rosnąca legenda jej "krzyżackiej" przepowiedni odegrała wielką rolę.W herbie miasta nad piastowskim orłem widnieje między wieżami lilia symbol rodu Andegawenów, z którego wywodzi się królowa.
Po odzyskaniu niepodległości Rada Miejska Inowrocławia w 1919 roku nadała głównej ulicy miasta imię Królowej Jadwigi i do dziś ta ulica jest piękną "królową"inowrocławskich ulic.
W 1983 roku erygowana została parafia pod wezwaniem Błogosławionej Królowej Jadwigi, w której znajdują się relikwie Świętej. Od 22 kwietnia 1994 roku Królowa Jadwiga patronuje też III Liceum Ogólnokształcącemu, które pięknie kultywuje historyczne związki Królowej z miastem.
Wszyscy podziwialiśmy przemarsz pięknego orszaku z Placu Klasztornego  królewskim traktem do rynku.


Na inowrocławskim rynku mnóstwo ludzi było świadkami inscenizacji przypominającej koronację Jadwigi Andegaweńskiej na króla Polski.


Na tym wielkim kujawskim święcie nie mogło zabraknąć naszego sztandarowego chóru "Halka ".


Piękne widowisko historyczne przyciągnęło wielu widzów, może warto wprowadzić więcej historii do przestrzeni miejskiej Inowrocławia.
Przypominam w tym miejscu o moim projekcie stworzenia Szlaku Historycznego w Inowrocławiu.
Samotna królowa Jadwiga na inowrocławskim rynku czeka na towarzystwo swojego małżonka Władysława Jagiełły, to kolejny z moich historycznych pomysłów dla miasta.....
Rycerze przyciągali widzów i rozbudzali naszą wyobraźnię.......


Królowa wygląda na bardzo szczęśliwą..........
Zaprzyjaźniona ekipa telewizyjna bardzo zapracowana, mnóstwo ujęć i wywiadów.........Pięknych królowych nie brakowało..........Marcin Fołda dzielił się swoim talentem i udzielał wywiadów......


Może czas na nowy piękny historyczny mural w Inowrocławiu panie Marcinie ?
Mur kamienicy przy rynku czeka na tynk i piękny mural......służę pomysłami na temat.Wielu fotoreporterów miało ochotę udokumentować to niezwykłe święto.....na zdjęciu Joanna Smolak Ki24.info/ Kurier Inowrocławski.
Na rynku można było też zapoznać się z wystawą o królowej Jadwidze....Walki rycerskie były bardzo widowiskowe i wprowadziły nas w klimat tamtych czasów.......
3 komentarze:

 1. I was suggested this blog by my cousin. I'm not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem.
  You're amazing! Thanks!

  OdpowiedzUsuń
 2. After checking out a handful of the blog posts on your site, I honestly appreciate your technique of blogging.
  I saved as a favorite it to my bookmark website list and will be checking back in the near future.
  Please check out my website too and tell me what you think.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pгettү! Thhis has been an extremelу wonderful aгticle.
  Thawnk you forr supрlying this information.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!