niedziela, 15 grudnia 2013

Szczypta kolejowego optymizmu

Od pewnego czasu trwa remont dworca kolejowego w Inowrocławiu, mamy nadzieję że po remoncie
budynek dworca nabierze urody i będzie dobrą reklamą i zachętą dla przyjeżdżających do naszego miasta turystów i kuracjuszy.
Pisałem już o pomysłach Urzędu Marszałkowskiego związanych z koleją, dzisiaj więc tylko przypomnę krótko te niezwykle ciekawe i bardzo dobre projekty.
Pierwszy z nich to uruchomienie weekendowej kolejki turystycznej na wąskich torach po malowniczej trasie Inowrocław- Kruszwica.


 Kolejka sama w sobie jest sporą atrakcją.
Te miasta są stworzone do tworzenia wspólnych turystycznych projektów, do czego od dawna już nawołuję w tym właśnie blogu.
Bliskość miast,  połączenie średniowiecznych zabytków: Ruina, Kolegiata, Kościół pw. Św. Mikołaja, Mysia Wieża, pozostałości murów obronnych, Gopło,Solanki, pijalnie wód mineralnych, termy, plaża, kąpielisko, baseny, mnogość widowisk,koncertów, wystaw, imprez kulturalnych i sportowych stwarza bogatą i niezwykle interesującą ofertę wypoczynkowo- rozrywkową niemal dla każdego.
Warto też pomyśleć o kolejnych pomysłach i projektach, które mogą tą ofertę jeszcze ubogacić.
Tutaj wypada wspomnieć o projekcie Urzędu Powiatowego o rewitalizacji Noteci i organizowaniu spływów na trasie Kruszwica- Inowrocław, to taka dygresja nie związana z koleją.
Połączenie ma zostać uruchomione już w przyszłym roku na wiosnę lub latem.
Pomysł jest bardzo dobry choć uważam że w sezonie letnim kolejka mogła by kursować codziennie.
Drugi projekt zakłada kolejowe połączenie największych miast województwa: Bydgoszczy, Torunia, Inowrocławia i Włocławka( być może też Grudziądza) w podobny sposób jak SKM w Trójmieście.
Pomysł jest rewelacyjny i niezwykle istotny dla rozwoju regionu.
Niestety przyjdzie pewnie nieco na jego realizację poczekać ale warto go forsować i jak najszybciej wprowadzić w życie.

Czas najwyższy aby nasz dworzec nabrał odpowiedniego blasku nawiązującego do rangi miasta uzdrowiskowego i zmian jakie w ostatnich latach przeszedł Inowrocław.
Ostatni ciekawy pomysł dotyczący kolei i naszego regionu to rewitalizacja i przywrócenie do ruchu pasażerskiego magistrali węglowej Śląsk- Porty.
Bezpośrednie połączenia naszego uzdrowiska z miastami południowej Polski to była by wielka sprawa i kolejny motor napędowy dla Inowrocławia i całego regionu.
Kraków, Katowice, Bielsko-Biała,Częstochowa, Zduńska Wola i wiele miast na Śląsku były by osiągalne  w dość krótkim czasie, bo przecież po najkrótszej trasie i bez przesiadek.
Także w drugą stronę ułatwiło by to dotarcie kuracjuszy i turystów z południa kraju do Inowrocławia.
Pojawiła się spora szansa na realizację tego projektu, zawiązało się w Gdyni konsorcjum które zamierza do tego doprowadzić. Przedstawiciele 29 samorządów terytorialnych podpisali porozumienie w tej sprawie, myślę że w interesie Inowrocławia jest wspieranie tego przedsięwzięcia i współpraca ze wszystkimi którzy chcą to zrealizować.
My mieszkańcy Kujaw i Inowrocławia kibicujemy takim projektom i czekamy na efekty, one mogą być tylko dobre.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!