czwartek, 26 kwietnia 2012

Galeria Solna zaczyna powstawać

Po wielu utarczkach, przepychankach ruszyła budowa Galerii Solna na osiedlu Rąbin pomiędzy kościołem pw. Świętej Królowej Jadwigi a marketem Bricomarche.
Inwestor zgodził się na spełnienie wielu postawionych warunków i zaczęto pierwsze prace ziemne.
Wywieziono tony ziemi i wyrównano duży obszar, ale w okolicy znajdują się jeszcze rozległe tereny nieużytków, które trzeba w najbliższym czasie zagospodarować.
Podobno inny inwestor chce w pobliżu budować drugą galerię i wielopoziomowy podziemny parking. tylko czy potrzebujemy drugiej galerii i to tuż obok.
Myślę że ten teren świetnie nadawał by się na stworzenie tutaj skansenu osady starożytnej z okresu wpływów Imperium Rzymskiego nawiązującej do odkrytych w pobliżu tężni wraz z saliną, osadą mieszkalną, cmentarzyskiem i miejscami kultu oraz do Askaukalis.
Zresztą nawet budowa drugiej galerii nie wyklucza powstania tego skansenu w pobliżu.
Za tą lokalizacją przemawia bliskość Solanek, miejsce na parkingi i możliwość wykorzystania tych które powstaną przy galerii( czy galeriach).

Duże tereny za Carrefour i pomiędzy tym marketem i kościołem na razie straszą i miejscami zamieniają się w śmietnisko, to niedługo może a nawet musi się radykalnie zmienić.


Teren bezpośrednio za Carrefour jest też bardzo atrakcyjny pod względem archeologicznym, gdyż przylega bezpośrednio do miejsca odkrytej osady i nie wiadomo co jeszcze może ukrywać.Budowa Galerii Solnej wreszcie ruszyła
Ziemia znowu swe tajemnice odkryła
Czy pokaże równie wielkie sensacje
Jak niegdyś gdy tężnie odsłoniła
Były też warsztaty i bursztynu niejedna bryła
Niezliczone ciekawe archeo atrakcje
Naczynia, monety, broń, narzędzia
I inne znaleziska
Lecz niestety nie ujrzeliśmy tego z bliska
Gdyby skansen starożytnej osady zbudować
można by to wszystko światu zaprezentować.
 Badania archeologiczne na odkrytym terenie już trwają.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!