czwartek, 29 grudnia 2011

Galeria Wielkich Postaci

Wracam po pewnym czasie do pomysłu stworzenia miniatury średniowiecznego inowrocławskiego grodu , ale z pewnymi innowacyjnymi zmianami dotyczącymi poszerzenia i uatrakcyjnienia pomysłu. Dość dokładnie znamy wygląd i przebieg murów obronnych miasta, lokalizację i prawdopodobny wygląd najważniejszych budowli, układ głównych ulic, wielkość i kształt rynku. Odtworzenie tego nie było by wielkim problemem, dodanie do tego prawdopodobnego wyglądu reszty grodu tak aby oddać jego potęgę i charakter też dałoby się zrobić. Mury obronne miały ok. 1800 m długości, 5 m wysokości i ok. 2 m grubości, wokół części zamkowej były podwójne. Uzupełnione były fosą, wałami i przekopami, które zwiększały jeszcze warowność grodu. Wjazdu do miasta broniły trzy potężne, zamczyste bramy, a wokół murów było osadzonych 16 baszt obronnych.Obsadzeniem ich i obroną w razie najazdu wroga zajmowały się poszczególne cechy rzemieślnicze.Efektowne bramy i baszty obronne w odtworzonej miniaturze grodu można wykorzystać jako swoistą i niezwykle oryginalną galerię do zaprezentowania wielkich historycznych postaci , mających związek z naszym miastem lub wielkie dla niego zasługi.Gdyby zabrakło miejsca na bramach i basztach można by je eksponować np. w formie stosownych tablic na murach obronnych. Mogłyby być to najważniejsze postaci w całych dziejach naszego miasta.Od pewnego czasu zacząłem w "Kronikach" ich prezentację i będę to konsekwentnie kontynuował.Pierwsze z nich to : Kazimierz Konradowic- założyciel i twórca naszego miasta, Władysław Łokietek- jego syn, Kazimierz Wielki- jego wnuk, Władysław Jagiełło, Królowa Jadwiga, Jan III Sobieski . Ich związki z naszym miastem przedstawiłem i nadal będę przedstawiał w postach tych "Kronik". Przedstawię także wiele innych osób, które na to zasługują.Myślę że zarówno pomysł zbudowania miniatury średniowiecznego grodu jak i stworzenia takiej nieszablonowej galerii jest znakomity i warto go zrealizować.
Najlepszym miejscem na lokalizację tego projektu jest miejsce poniżej fragmentu zachowanych murów obronnych miasta na tyłach Teatru Miejskiego.Byłaby też okazja do uhonorowania zasług dla miasta Kazimierza Kujawskiego Konradowica, który czeka na to osiem wieków. Jest bardzo cierpliwy, ale ile można . Chyba nikt inny w dziejach naszego miasta nie zasłużył na to bardziej.
Mury obronne z bramami trzema
Wokół osadzonych baszt szesnaście
Rynek wspaniały pośrodku
Gotyckich budowli kilkanaście
Mieszczańskie kamienice bogate
jak na duże miasto przystało
I inne biedniejsze dzielnice
tych jak wszędzie też nie brakowało
Targi, stragany kupieckie, warsztaty rzemieślnicze
Dobrze Kazimierz zbudował tę swoją stolicę
Stwórzmy miniaturę to przedstawiającą
Na każdej bramie i baszcie wielką postać upamiętniającą
Niech świadczy to o dziejach i grodu potędze
I po wsze czasy pamiątką tego będzie.
Zachowany fragment miejskich murów obronnych przy szkole muzycznej na tyłach Teatru Miejskiego.

Miejsce na którym mogłaby stanąć miniatura średniowiecznego grodu.
Ponieważ będzie to miniatura grodu, galeria wielkich postaci w historii miasta musiałaby być na specjalnych tablicach, płaskorzeźbach...itp. na tle bram, baszt, czy murów.Odpowiednia forma i materiał z którego można to wykonać do dyskusji i wyboru również ze względu na koszty.
Myślę że pomysł jest rewelacyjny i nie do odrzucenia dla miasta które chce przypomnieć swoją historię i wielką rolę jaką odegrało w dziejach państwa.

1 komentarz:

 1. Excellent post. I used to be checking continuously this weblog and I am impressed!
  Extremely helpful information specifically the remaining phase :) I care
  for such information much. I used to be looking for this particular info for a long time.
  Thank you and good luck.
  My blog - tanie bramy rolowane

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!