panorama Inowrocławia

panorama Inowrocławia

czwartek, 29 grudnia 2022

GUS EDWARDS gwiazda Broadwayu i Hollywood to inowrocławianin....

 



Gus Edwards, a właściwie Gustaw Szmerłowski, urodził się w 1878 roku w żydowskiej dzielnicy Inowrocławia, na ulicy Rzeźnickiej. Jako trzynastolatek opuścił Polskę i wypłynął wraz z rodziną w podróż. Tak rozpoczął nowe życie w Nowym Jorku, gdzie szybko dostrzeżono jego talent.

W 1898 Gus napisał swoją pierwszą piosenkę, a jego kariera nabrała tempa. Wkrótce jego utwory śpiewali tacy artyści jak Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Judy Garland, Jackie Wilson, Ray Charles. Amerykański kompozytor, autor tekstów i reżyser filmowy współpracował z George Gershwinem, tworzył dla największych wytwórni filmowych w Hollywood, a jego utwory wykorzystywano w znanych filmach, m.in. w "Śpiewaku jazzbandu". Co więcej, komponował

muzykę do popularnych na Broadway'u musicali, takich jak choćby "Czarnoksiężnik z Krainy Oz". Gus był także skutecznym łowcą młodych talentów, nazwany Star Maker, wprowadził na scenę m.in. Eddiego Cantora czy braci Marx – najsłynniejszych komików pierwszej połowy XX wieku. 

Pod koniec życia Edwardsa, w uznaniu jego zasług wytwórnia „Paramount Pictures” nakręciła pełnometrażowy film „Star Maker”, bazujący na biografii artysty. Główną rolę zagrał w nim najpopularniejszy wówczas aktor i piosenkarz – Bing Crosby (wykonujący wiele kompozycji Edwardsa). Inowrocławianin został wpisany do Songwriters Hall of Fame. Jest wymieniany obok najpopularniejszych kompozytorów żydowskiego pochodzenia, jak Bob Dylan, Irving Berlin, czy Simon & Garfunkel.

Na amerykańskim cmentarzu nagrobek Gusa Edwardsa jest obok grobu Milesa Davisa i tak mniej więcej jest postrzegany w USA....


 

Jego utwory śpiewali Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Judy Garland i Ray Charles. Gus Edwards to ikona amerykańskiej kultury początków XX wieku. Co łączy go z Inowrocławiem? Jak się okazuje, sporo. Muzycy zespołu Polifonika z Inowrocławia podjęli się analizy nut oraz archiwalnych dokumentów. Na podstawie znalezisk opowiedzieli historię oraz wydali płytę wraz z solistką Magda Lazar z piosenkami skomponowanymi 120 lat temu.

Co istotne, jest to pierwszy krążek z kompozycjami wirtuoza. Za czasów Edwardsa sprzedawano bowiem tylko książki z nutami, a technika rejestrowania dźwięku nie była jeszcze rozpowszechniona. Po II wojnie światowej zapomniano o takich postaciach jak Gus.

Warto teraz przypomnieć tak wielkie postacie, jak Gus Edwards, które na stałe wpisały się w historię światowej muzyki.

Polifonika z Magdą Lazar wystąpiła również na scenie Teatru Miejskiego w Inowrocławiu, oddalonej ok. 300 metrów od rodzinnej kamienicy Gusa z koncertem jego piosenek.

Na wniosek Łukasza Oliwkowskiego z zespołu Polifonika nadano skwerowi w pobliżu miejsca urodzenia artysty jego imię.

Jest fantastyczny pomysł Stowarzyszenia Alter Ino by kamienicę przy skwerze ozdobić muralem z Gusem Edwardsem, jednak kamienica jest w rękach prywatnych i nie wiadomo czy uda się to zrealizować.

Warto by chociaż przy skwerze postawić tablicę przybliżającą wszystkim postać, twórczość i osiągnięcia Gusa Edwardsa.
 


To ulica Rzeźnicka, gdzie urodził się ten wielki, światowej sławy artysta....



















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!