Czytelnicy Kronik Inowrocławskich wiedzą, że wielką wagę przywiązuję do rozwoju turystyki, traktując ją jako motor napędowy rozwoju regionu.
Promocja Inowrocławia i regionu oraz rozwój turystyki to jedno z głównych i najważniejszych zadań kronik i ich autora.
oraz umieszczenie mojej skromnej osoby przez portal turystyczny Pojezierze24.pl w 50 najbardziej wpływowych osób w turystyce na Pojezierzu Gnieźnieńskim w latach 2019-2020.
Na łamach moich kronik przez 11 już lat promuję miasto i okolice poprzez pokazywanie za pośrednictwem fotografii, poezji, tekstów, jego historii, zabytków, tradycji, pięknej przyrody, ciekawych wydarzeń kulturalnych, wszystkiego co piękne, ważne, ciekawe, wartościowe.....
Przez lata na łamach kronik opublikowałem kilkanaście ciekawych pomysłów i projektów, które mogą doprowadzić do znacznego rozwoju turystyki, a co za tym idzie do rozwoju Inowrocławia i regionu.
Dzisiaj postaram się przypomnieć je w tym artykule.....
Sztandarowy mój projekt, to stworzenie Szlaku Historycznego w Inowrocławiu, coś na wzór Traktu Królewskiego w Gnieźnie.
Wiele elementów takiego traktu jest już gotowych: pomnik królowej Jadwigi, miniatura kościoła i klasztoru Franciszkanów, tablice z brązu przedstawiające m.in. Wielką Synagogę, Szkołę Wydziałową, Drzwi Jubileuszowe, istniejące zabytki, tablice pamiątkowe, wystawy, miejsca i obiekty godne zwiedzania.....
Trzeba dodać kilka, czy kilkanaście nowych i spiąć wszystko jedną klamrą tworząc zintegrowany szlak, dzięki któremu będzie można poznać wielką historię miasta, zabytki, najważniejsze wydarzenia i ludzi w dziejach, nawet bez przewodnika.
Konieczna wydaje się budowa pomników księcia Kazimierza Kujawskiego - założyciela Inowrocławia, jego syna, króla Władysława Łokietka, pokazanie potęgi inowrocławskiego, średniowiecznego grodu i to wszystko można zrobić w jednym projekcie......
O tej wizji pisałem już wielokrotnie:
Kazimierz na tronie, na kolanach trzyma małego Łokietka, najlepiej bawiącego się koroną, a u ich stóp miniatura grodu... najlepiej na skwerze przed kościołem Św. Mikołaja ( zbudowany z nadania księcia Kazimierza Kujawskiego), naprzeciwko muralu z nim w roli głównej, gdyby jeszcze skwer nazwać jego imieniem....pełnia szczęścia.
Do Jadwigi na rynku mógłby dołączyć jej małżonek, król Władysław Jagiełło, by pokazać jego związki z Inowrocławiem i znaczenie grodu w tym okresie.
To wszystko doskonale wpisuje się w projekt szlaku historycznego.
Chcąc doprowadzić do boomu w rozwoju turystyki ciągle trzeba tworzyć nowe atrakcje, przyciągać turystów, kuracjuszy, gości, oferując im bogatą i różnorodną ofertę turystyczną.
Trzeba dbać o to co już mamy, dopieścić każdy fragment Parku Solankowego i miasta, ale
atrakcji nigdy nie jest dość i warto ciągle sięgać po nowe pomysły......
Przez kilka lat zaproponowałem w kronikach wiele projektów mogących się przyczynić do znacznego rozwoju turystyki.
Najważniejsze i najciekawsze z nich oprócz szlaku historycznego to:
- budowa
skansenu osady z czasów Szlaku Bursztynowego
- upamiętnienie bitwy pod Mątwami
- budowa szlaku wodno-historycznego z Mątew do Kruszwicy przez Łojewo i w drugą stronę do Pakości ( te wszystkie trzy pomysły można zrealizować w jednym projekcie z powiatem i gminą)
- budowa sieci basenów geotermalnych ( ZEC i miasto Inowrocław otrzymało właśnie dofinansowanie na wiercenia i poszukiwanie złóż wód geotermalnych- 16 mln złotych, jeśli się uda, złoża można wykorzystać nie tylko do ogrzewania miasta, ale i do budowy sieci basenów geotermalnych i związanych z tym atrakcji, wtedy gwałtowny rozwój turystyki, bogacenie się miasta i regionu jest gwarantowane)
- urządzenie Izby Gwary Kujawskiej
- stworzenie Kryształowej Komnaty - czyli zabytki Inowrocławia wykonane z soli i szkła
-odbudowa średniowiecznej wieży ratuszowej
na rynku ( jeśli będą pieniądze z rozwoju turystyki- baseny geotermalne, to po kilku latach można sfinalizować np. taki projekt), a na razie postawienie na rynku chociażby miniatury tej wieży.
- ławeczki pamięci w
mieście i Parku Solankowym przypominające ważne wydarzenia i postacie z dziejów miasta
- rzeźby hutnika i górnika w przestrzeni miejskiej
- rzeźby nawiązujące do tradycji, historii, flory i fauny Kujaw w Parku Solankowym i mieście
- budowa skansenu miniatur zabytków kujawskich
- rewitalizacja i udostępnienie do zwiedzania ocalałego fragmentu średniowiecznych murów miejskich przy ulicy Poznańskiej
- stworzenie muzeum historii Inowrocławia i wyeksponowanie w nim wszelkich znalezisk i wykopalisk odkrytych i wydobytych przez archeologów w naszym regionie
- budowa parku historycznego wokół bazyliki pw. Imienia NMP
- tworzenie wielkopowierzchniowych murali o tematyce historycznej
- odrestaurowanie i udostępnienie do zwiedzania zabytków zgromadzonych w kościele Św. Mikołaja
- plenery, warsztaty, wystawy artystyczne nawiązujące do historii i zabytków regionu (rzeźby, obrazy, fotografie, plakaty, makiety itp.)
- budowa wieży widokowej w Parku Solankowym
- uruchomienie linii zabytkowej kolejki na trasie Inowrocław- Kruszwica
- rewitalizacja i udostępnienie do zwiedzania choć małej części pięknej niegdyś (obecnie zalanej) inowrocławskiej kopalni soli, to taki projekt w sferze marzeń, ale kiedyś w przyszłości, kto to wie....
To tylko kilka najważniejszych pomysłów, jakie przez lata pojawiły się w mojej głowie i w kronikach, myślę że warto się nad nimi pochylić...
Przed kilkoma dniami Gazeta Pomorska pytała czytelników, czego byśmy chcieli jeszcze w Inowrocławiu, ten post jest moją kompleksową odpowiedzią na to pytanie.....
Rozszerzając poruszaną dzisiaj przeze mnie tematykę rozwoju turystyki, uświadamiam wszystkim, że napływ turystów i pieniędzy jakie tutaj zostawiają w różnej formie, pozwala na pozyskiwanie środków na rozwój infrastruktury, komunikacji, sztuki, sportu, , oświaty, ochrony zdrowia itp.
Tak to działa i na pewno warto w to inwestować.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!