Cóż ci zacni średniowieczni żacy pokazują ?
Że na ulicach Inowrocławia dobrze się czują
Wielką przeszłość grodu przypominają
Do książęco- królewskich czasów wracają
Gród wtedy był ważny,przez królów doceniany
Teraz chce być atrakcyjny i zadbany
Żaczkowie do zwiedzania pięknych miejsc zapraszają
Do zdjęć pozują i uśmiechnięte buzie mają
Gdyby udało się rekonstrukcję średniowiecznego grodu zrobić
To dopiero wielką atrakcją turystyczną mogłoby być
Zaprosić historyków,archeologów i twórców do współpracy
Skorzystać z tego co wiemy i miasto ubogacić.
To nasze zadanie na najbliższe lata
Wczoraj przed Parkiem Solankowym i na ulicach miasta pojawiły się postaci średniowiecznych żaków. Zapraszają do zwiedzania ciekawych miejsc, podziwiania przyrody i pięknych widoków.
Przypominają o średniowiecznej przeszłości miasta, jego ważnej roli w dziejach regionu i państwa.
Żak to student, uczeń ,wprawdzie w średniowiecznym Inowrocławiu nie było uczelni, ale były szkoły prowadzone przez światłych franciszkanów, którzy w dziejach miasta odegrali wielką rolę, od początku istnienia nowego grodu do czasu rozwiązania zakonu przez cesarza Fryderyka Wilhelma III 20 maja 1819 roku.Franciszkanie stworzyli też przy klasztorze wielką książnicę i to głównie oni mają największe zasługi w kształceniu i oświecaniu miejscowej ludności.
Żacy nawiązują do tych wspaniałych czasów w dziejach miasta,gdzie było ono jednym z najważniejszych grodów w państwie,podstawową twierdzą na granicy państwa.
Możemy mieć to za zaszczyt i musimy o tym przypominać, że to nasze miasto przez wieki płaciło najwyższą cenę za wolność i bezpieczeństwo naszej Ojczyzny.Fajnie by było stworzyć rekonstrukcję średniowiecznego grodu Inowrocławia, wprawdzie nie do końca wiemy jak to wyglądało, ale prawdopodobną wersję możemy odtworzyć.Byłaby to z pewnością wielka atrakcja turystyczna miasta.Prawie nic z tamtych czasów nie zachowało się do dziś,a przypomnienie wyglądu grodu z wspaniałymi na owe czasy fortyfikacjami miejskimi: murami, bramami, fosami, wałami i innymi umocnieniami budziło by na pewno zainteresowanie i szacunek dla wielkości tamtejszego grodu. Dlatego musimy do realizacji tego pomysłu koniecznie doprowadzić.
Żacy przed Pawiem zapraszają do Parku Solankowego do podziwiania wspaniałej przyrody, tężni, słuchania śpiewu ptaków, koncertów i innych atrakcji.
Ten z książką i jaszczurką przy nodze przy zabytkowym budynku poczty na "Królówce".
Ten zaprasza do Teatru na wystawę solnictwa, tu też niebawem stanie makieta klasztoru i kościoła franciszkanów.
Flet za plecami, tak już w średniowieczu grano na tym instrumencie.
Przy okazji znana kościelna pieśń "Czego chcesz od nas Panie"pochodzi z tego okresu. Autorem słów jest słynny polski poeta Jan Kochanowski, a muzykę napisał nadworny muzyk królewski Mikołaj Gomułka.Jest to jedna z nielicznych pieśni kościelnych z tamtego okresu śpiewana do dziś.
Ten żaczek zaprasza na Rynek, na początku XIII wieku największy plac miejski w państwie.
Piękna fontanna jest główną atrakcją teraźniejszego Rynku.
Postaci żaków obok pomnika Królowej Jadwigi, tablic z brązu przedstawiających najważniejsze zabytki miasta w deptaku Królowej Jadwigi, makiety klasztoru i kościoła franciszkanów i odlewów z brązu uroczych wiewiórek są kolejna atrakcją miasta. tak trzymać, jest coraz ciekawiej.
Ach... jakie całuśne.....
Tablice z brązu umieszczone w deptaku Królowej Jadwigi.
Żacy zapraszają też do parkowych widoków.
Pięknem przyrody trudno się nasycić.
To widoczki z Ogrodów Papieskich.
Dywanowe uroki...
Tężnie i piękne widoki.....
Miałam szczęście zwiedzić Inowrocław w ubiegłym tygodniu. Piękne miasto, będę je wszystkim polecać! Pomniki żaków są interesujące, moją uwagę zwrócił też mały pomnik wiewiórki przy parku, a tuż za nim obok drzewa biegała prawdziwa ruda wiewióreczka, świetny widok :))
OdpowiedzUsuńWspaniała historia Żaków. Piękne zdjęcia zachęcają do odwiedzania miasta i jego atrakcji.Po 5 dniach pobytu jestem zachwycona.Polece znajomym przyjazd do Inowrocławia.
OdpowiedzUsuń