Władysław Herman przeniósł swoją siedzibę do Inowrocławia i od tego czasu rozpoczął się szybki rozwój tej osady.Wydaje się że także od imienia księcia pochodzi nazwa naszego miasta:Wladislavia, Juvenis Wladislav czy Nowus Wladislawia występująca w dawnych dokumentach choć na ten temat są różne hipotezy np.nazwa wzięła się od osadników, którzy przenieśli się z dotkniętego powodzią Włocławka.Związki Inowrocławia z Kruszwicą pokazuje nawet historia herbów obu miast.
Za czasów Bolesława Krzywoustego i Bolesława Kędzierzawego gród kruszwicki ponownie się rozbudowuje.W 1109 roku Bolesław Krzywousty na czele licznych kruszwickich wojów wyruszył na bitwę z Pomorzanami pod Nakło. Wyprawa zakończyła się zwycięsko.
W 1148 roku odbył się w Kruszwicy uroczysty zjazd z udziałem Albrechta Niedźwiedzia niemieckiego margrabiego, którego syn Otto poślubił córkę Bolesława Krzywoustego Judytę.
Od XII wieku Kruszwica miała swojego kasztelana i była siedzibą archidekanatu terytorialnego, do którego należały dekanaty: inowrocławski i radziejowski.
Pierwszym kasztelanem był Piotr Wszeborowic Wielki od 1176 roku. Ufundował on rotundę w Strzelnie i kazał ustawić w odległości 52 km. od Kruszwicy w drodze do Kalisza inskrypcję, która mówiła " jesteś w połowie drogi do Kruszwicy".Pod koniec panowania Bolesława Kędzierzawego sytuacja Kruszwicy znacznie się pogorszyła. Biskupstwo zostało przeniesione do Włocławka, później panujący na Kujawach nasz inowrocławski książę Kazimierz Konratowic
Obraz w wieży przedstawiający widok na zamek w okresie świetności.
W 1303 roku otrzymała Kruszwica prawa miejskie na prawie magdeburskim.
Późniejsze losy miasta też są burzliwe i ciekawe. Miasto wielokrotnie podupadało i odradzało się. Teraz ze swoimi zabytkami, pięknym Gopłem i rezerwatem ptactwa z bardzo rzadkimi batalionami, przystanią jachtową i żeglarską jest perełką turystyczną Kujaw, mam wrażenie że ciągle za mało znaną w Polsce i Europie. Jedynie czystość wód Gopła pozostawia jeszcze wiele do życzenia.
Warto nad tym i popularyzacją tego pięknego miejsca na naszej kujawskiej ziemi popracować i to poprawić.
Z Inowrocławia 30 minut autobusem, a samochodem 15-20 minut.
Tramwajem konnym pojechać możesz do Kruszwicy
W fajną wycieczkę bez żadnej tajemnicy
Zwiedzić korzenie naszej państwowości, o Mysią Więżę zahaczyć
Rezerwat ptactwa i przyrody nad Gopłem zobaczyć
Podziwiać wioślarzy na jeziorze pływających
I nie unikać na plaży promieni gorących
Witalności i siły nabrać od czakramu wielkiego
I wrócić wieczorem do miasta naszego.
W fajną wycieczkę bez żadnej tajemnicy
Zwiedzić korzenie naszej państwowości, o Mysią Więżę zahaczyć
Rezerwat ptactwa i przyrody nad Gopłem zobaczyć
Podziwiać wioślarzy na jeziorze pływających
I nie unikać na plaży promieni gorących
Witalności i siły nabrać od czakramu wielkiego
I wrócić wieczorem do miasta naszego.
Pojechać tam takim tramwajem to dopiero frajda.
Ten mały domek z czerwonym daszkiem to zejście do odkrytych i odkopanych gotyckich piwnic zamkowych. Teraz są osuszane, a w przyszłym roku zamienią się w sale ekspozycyjne i będą dostępne do zwiedzania.Jeśli znają się pieniądze to w przyszłości być może zwiedzać będzie można kolejne piwnice bo zachowało się ich więcej.
W Kruszwicy kręcono także zdjęcia do filmu "Stara Baśń".
Fotografie są wyeksponowane w wieży.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!