Czas zrobić posta z niezwykłego wydarzenia: w niedzielę 9 lipca w artystycznej galerii u Leonarda i Ani na Farnej 6 w Inowrocławiu, dzięki Piotrowi Mazurowskiemu i Farna Records dość nieliczne ( bardzo szkoda, ale warunki kameralno-klubowe) grono melomanów było świadkami wspaniałego i egzotycznego koncertu....
Za sprawą rodowitego inowrocławianina, Jacka Mazurkiewicza, w tej niezwykłej jaskini sztuk wszelakich wystąpił zespół FASO TAMALA.
Noums (Noumassan) Dembele-śpiew i gra na korze, za chwilę temu instrumentowi poświęcę kilka fotek i słów....
Ania Patynek-perkusjonaliaJacek Mazurkiewicz-bas
Sebastian Pikula-gitaraFranciszek Gańko-perkusja
Zespół Faso Tamala tworzą świetni muzycy grający afrykańskie rytmy, jest to fuzja dźwięków Afryki Zachodniej z aromatami reszty świata, grają własne kompozycje, których wspólnym mianownikiem jest taneczny Afrobeat, jak się przekonacie w dalszym ciągu tego posta, przy takiej muzyce można się całkowicie zatracić w tańcu....
Noums Dembele pochodzi z Burkina Faso ( dawniej Górna Wolta) w Afryce Zachodniej, jest to kraj bez dostępu do morza, z klimatem tropikalnym, porą suchą i deszczową, często nękany przez susze.
Naturalną szatą roślinną państwa jest sawanna. Na południowym zachodzie przy granicy z Mali oraz Wybrzeżem Kości Słoniowej występuje bujna roślinność sawannowa. Na północy natomiast rozciąga się sawanna sucha z niskimi akacjami i kolczastymi krzewami. Na północnym wschodzie kraju występuje roślinność pustynna. Często spotykanymi tu przedstawicielami świata zwierząt są żyrafy, słonie, lwy, zebry i sępy.
Noums śpiewa i gra na korze....
Teraz prezentuję kilkanaście zdjęć pozwalających poznać ten niezwykły instrument bliżej....
Kora jest zbudowana z dużej tykwy rozciętej w połowie i pokrytej krowią skórą, tworzącej rezonator, do której przymocowany jest mostek, podobnie jak w lutni i gitarze. Brzmienie instrumentu przypomina dźwięk harfy. Grający używa tylko kciuka i palca wskazującego obu rąk do szarpania strun.
Grający na korze pochodzą tradycyjnie z rodzin griotów, przekazujących swoją wiedzę i umiejętności z pokolenia na pokolenie. Instrument jest najbardziej popularny w Gwinei, Gwinei Bissau, Mali, Senegalu i Gambii. Tradycyjny muzyk grający na korze nazywany jest Jali, pojęcie podobne do słowa 'bard'.
Tradycyjna kora ma 21 strun, na jedenastu z nich gra się lewą ręką, na dziesięciu – prawą. Nowoczesne kory budowane w regionie Casamance w Senegalu mają czasami do czterech dodatkowych strun basowych. Struny tradycyjnie wytwarzane były ze skóry zwierzęcej, obecnie większość strun robi się ze strun harfy lub z żyłki wędkarskiej.
Poznaliśmy zespół, przyjrzeliśmy się korze, to teraz wypadałoby posłuchać fragmentów tej niezwykłej muzy, będącej fuzją dźwięków Afryki Zachodniej z dodatkami reszty świata i zobaczyć trochę fotografii z koncertu na Farnej.
Wpisy do Leonardowej kroniki....
Pamiątkowe zdjęcia i powoli czas się żegnać, a muzyka Faso Tamala na Farnej ciągle gra....
Cały czas słyszę te rytmy, porywającą grę Ani na instrumentach perkusyjnych, magiczne gitary, korę i śpiew Noumsa, było to niezwykłe przeżycie....
Ciężko będzie przebić ten koncert, jakimś lepszym....
Zdjęcie pod tym niezwykłym inowrocławskim adresem...
Kronikarzu nasz !!!
OdpowiedzUsuńNawet gdyby mi nie było dane być tego wieczoru na Farnej to po przeczytaniu Twego wpisu bym czół atmosferę jaka tam panował
Dziękuję że byłeś 🙏🍷