panorama Inowrocławia

panorama Inowrocławia

środa, 22 września 2021

Widok z muzealnego okna......

 

Dzisiejszy post jest właściwie taką anegdotką dotyczącą mojej działalności, mojej twórczości w kronikach......

Byłem w muzeum, wyjrzałem przez okno i tak powstał ten post.....


Widok z muzealnego okna.
Gdy spojrzysz przez okno w muzeum
zaskoczy cię ciekawa panorama
zieleń, wierzchołki kamienic
dom, w którym mieszkał Przybyszewski
w dali sąd, wieżyczka Barbarki
muszę to upamiętnić
jakiś wierszyk
kilka fotografii
taki to kronikarski obowiązek
nawet wtedy, gdy tylko 
sobie przez okno patrzysz....




Podzielę się z wami jeszcze jedną anegdotą:
doszedłem do wniosku, że chyba się starzeję, bo z wiekiem coraz częściej bywam w muzeum......
Moi przyjaciele z muzeum pocieszyli mnie, że jeśli nie jako eksponat....to jest wszystko w porządku.
To mnie uspokoiło....







A po drugiej stronie muzealnego okna, od wewnątrz niemniej ciekawy widok.....

W zbiorach muzealnej biblioteki znajdują się tysiące książek, a pośród nich starodruki, czyli książki powstałe po 1445 r. – czyli dacie wynalezienia druku przez Gutenberga - do roku 1800.

W 1799 roku zbudowano pierwszą maszynę do przemysłowej produkcji papieru, co zapoczątkowało nową epokę w drukarstwie. Starodruki w całości wykonywane były ręcznie. Od papieru, przez typografię, na oprawie skończywszy. 

Prezentowany na tym zdjęciu skarb to najstarsza książka w muzealnych  zbiorach - dzieło Franciszka Toletusa z 1617 roku.

Jest to „Instrukcja dla kapłanów czyniących pokutę”. Do księgi inwentarzowej zbiorów specjalnych została wpisana w roku 1988. 

Autor ten występuje w spisie  biblioteki nieistniejącego już klasztoru Franciszkanów w Inowrocławiu. W roku 1669 dzieło Toletusa było jedną z 324 bibliotecznych klasztornych pozycji, w spisie z 1702 pośród 356 ksiąg. Znajdowało się w dziale Casistae – Kazuistyka.

Czy wzmiankowana w klasztornych inwentarzach  księga to nasz egzemplarz? Poszlaki wskazują, że tak! Bowiem nasz egzemplarz Toletusa przed wojną znajdował się w Izbie Kasprowiczowskiej w Szymborzu, co poświadcza wielokrotnie użyta pieczęć.

Zatem najstarsza książka w zbiorach powiatowego Muzeum im. Jana Kasprowicza pochodzi najprawdopodobniej z najważniejszej, pierwszej biblioteki w dziejach Inowrocławia – księgozbioru konwentu Franciszkanów. Skąd, po kasacie klasztoru, trafiła do zbiorów Jana Kasprowicza, bibliofila i kolekcjonera starodruków.

Teraz jej prawie 750 stron wchodzi w skład „zbiorów specjalnych” powiatowego muzeum. To książka, którą można przeczytać od deski do deski (dosłownie), bowiem oprawiona jest w deski powleczone skórą z wytłaczanym ornamentem. 

Pierwotnie spinały ją mosiężne klamry. Stronę tytułowa zdobi przepiękny exlibris z bocianem karmiącym młode i łacińską sentencją: „Pobożność jest najpiękniejszą cnotą”.




 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!