panorama Inowrocławia

panorama Inowrocławia

wtorek, 14 listopada 2023

Odkrywanie Ameryki ze Starą Szkołą....kolejny niezwykły wywiad w kronikach.

 

Korzystając ze wspólnego wyjazdu z zespołem Stara Szkoła na koncert do Pakości, przebywania razem w garderobie, nie bez udziału wirtuoza "przeszkadzajek" i managera zespołu Henia Chyły 

 

 ( wszak większość pomysłów i projektów dotyczących działalności zespołu rodzi się w jego głowie), postanowiłem przeprowadzić wywiad z liderem grupy Tomkiem Kuczmą....

No więc do rzeczy, udało się znaleźć chwilę i porozmawiać z Tomkiem....


Oto krótki zapis naszej rozmowy na różne tematy dotyczące zespołu i jego przyszłości:

kronikarz 

Na początek  zapytam Tomku o najbliższą przyszłość, szanse na wydanie kolejnej, trzeciej płyty.....

Tomek

Upłynęło już sporo czasu, za półtora roku zbliża się XV lecie naszego zespołu, zebrało się sporo numerów, piosenek, powstało więc takie naturalne zapotrzebowanie na nagranie nowej płyty. 

kronikarz

Jeśli możesz zdradzić choć kilka słów na temat tej płyty.....

Tomek 

Mogę już powiedzieć, że będzie nosiła tytuł "Odkrywanie Ameryki", brzmi dumnie, ale nawiązuje to do takiego potocznego porzekadła, odkrywanie Ameryki, jest to odkrywanie pewnych oczywistości, znanych prawd, nawet nieraz banalnych...

Po drugie tytuł płyty wiąże się z pewnym utworem, jest taki utwór w naszym repertuarze, który powstał na początku, bardzo dawno, jeszcze wtedy prawie że nie byliśmy zespołem i mi się zdarzyło takie coś napisać...

To jest ważne, bo to jest tekst sprzed prawie 20 lat..


 Tomek

Powstała taka idea, żeby płyta była taką puentą naszej muzycznej działalności, która ma ramę.

Na początku tej ramy będzie ten utwór "Odkrywanie Ameryki", czyli kompletna staroć, a koniec tej ramy, to dwa zupełnie nowe kawałki, których jeszcze nigdy nie graliśmy publicznie.

Czyli będzie na płycie największa staroć i największe nowinki nigdzie do tej pory nie grane.

Przez lata pojawiło się wiele kawałków, które nie miały szans na zapisanie na płycie, teraz wybór z nich wypełni ten środek.


kronikarz

Zaciekawiłeś mnie tym odkrywaniem Ameryki...

Tomek

Odkrywanie Ameryki to początek naszego zespołu, bezpośrednio nawiązuje do tytułu naszego dawnego utworu, ale ma w sobie jakąś głębszą ideę. Ideę naszego działania: że coś naprawdę się dzieje, że coś na prawdę się kończy i my jednocześnie mimo pewnego wieku na karku ciągle jesteśmy młodzi, ciągle odkrywamy Amerykę....

Przez 15 lat odkrywaliśmy Amerykę, która jak wiadomo istnieje od dawna...


kronikarz

Jakieś zmiany w waszej muzyce w ostatnim czasie....

Tomek

W ostatnich latach największe zmiany w naszej muzyce spowodowały zmiany personalne w składzie zespołu.

kronikarz

Czyli po burzliwych ruchach i pandemii                   ( opisywałem to w swoim czasie w kronikach), w nowym kształcie Starej Szkoły zaistniała Iwona Gulczyńska i jej skrzypce.

Tomek

Iwona wniosła znaczące zmiany, dołożyła muzycznie nową jakość.

Jej muzyczka jest profesjonalna (podobnie jak naszego nieocenionego Dzinia) i to trzeba bardzo docenić.

Ponadto Iwona wnosi na naszych koncertach walor wizerunkowo-prestiżowy.

Jest kobietą i gwiazda muzyczną, bierze na siebie partie solowe i robi to znakomicie.


kronikarz

Od dawna nurtuje mnie takie pytanie, które po prostu muszę teraz zadać: kto wpadł na pomysł zaproszenia na wasze koncerty znamienitych muzycznych gości i czy zamierzacie takie projekty w przyszłości kontynuować, a być może zaskoczyć czymś zgoła niezwykłym muzycznych fanów nie tylko w Inowrocławiu?

Tomek

Pomysł zaproszenia Józefa Skrzeka, Apostolisa Anthimosa, Michała Kielaka na nasz koncert jubileuszowy w teatrze to dzieło Henia.

Heniu jest nieco szalony w swoich pomysłach, chodzi z głową w chmurach, ale okazuje się że jego pomysły mogą się spełnić i nasze wieloletnie marzenie, może stać się rzeczywistością.

Przez wiele lat powtarzałem mu jakich muzyków cenię, kto mi imponuje, a on to zrobił.

kronikarz

Granie z takimi muzykami wspólnie na scenie to dla was olbrzymia nobilitacja i wielka promocja waszej muzyki....

Tomek

Oczywiście, to że tacy muzycy chcą zagrać z nami żywy koncert, na scenie w naszym teatrze, chcą zagrać naszą muzykę, muzykę Starej Szkoły i czerpią z tego sporą przyjemność, to coś wielkiego....

W drugim koncercie w teatrze grali z nami jeszcze Krzysztof Ścierański, Jacek Krzaklewski i ponownie Michał Kielak, to także było niezapomniane wydarzenie.

Powiem coś więcej, jeżeli dojdzie do koncertu z okazji naszego XV lecia w teatrze, to pojawi się na nim i zagra z nami wielu wyjątkowych, wspaniałych i niezwykłych gości.

kronikarz

Myślę, że to wspaniały projekt, trudno chyba wymyślić coś lepszego, już gratuluję i nie mogę się doczekać tego wspaniałego muzycznego wydarzenia.

Bliżej terminu chciałbym się jeszcze spotkać, porozmawiać, podzielić się z waszymi fanami szczegółami i wypromować to niezwykłe wydarzenie.

Tomek

Chętnie się z tobą spotkam, porozmawiam i zdradzę kilka szczegółów na temat koncertu.

kronikarz

Na koniec jeszcze takie moje prywatne pytanie, jeśli dojdzie do imprezy z okazji XV lecia Kronik Inowrocławskich, czy zechcielibyście wystąpić z koncertem swoich piosenek?

Tomek

Ależ Jureczku, to jest pytanie retoryczne....

Jeśli tylko nas zaprosisz, to meldujemy się i gramy!!!

kronikarz

Czuję się zaszczycony i dziękuję za wywiad.


  Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!