panorama Inowrocławia

panorama Inowrocławia

sobota, 9 kwietnia 2022

Ani zamku, ani ratusza....warto stworzyć szlak historyczno-turystyczny

 

 
Podczas kolejnego odcinka rozważań o zwiększeniu atrakcyjności turystycznej Inowrocławia zapraszam na krótki wypad do Poznania.
Na zwiedzenie stolicy Wielkopolski, zapoznanie się z jej historią kilka dni, czy tydzień może nie wystarczyć.....
Inowrocław nie ma takiego potencjału turystycznego, ma bogatą historię, ale nie zachowało się zbyt wiele zabytków i pamiątek z przeszłości, za to w takim niedużym miasteczku łatwiej jest zbudować spójny szlak turystyczno- historyczny, mogący pokazać za jednym zamachem wszystkie zabytki, ciekawe miejsca i postacie warte zwiedzenia i przypomnienia.
Poznań jest wielkim miastem o bogatej historii, z wieloma rozrzuconymi po całym mieście zabytkami, muzeami, cytadelą, miejscami pamięci, galeriami, teatrami, operą, kinami, wystawami, Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, palmiarnią, ogrodami botanicznymi, Termami Maltańskimi, dwoma ogrodami zoologicznymi, jeziorami: Kierskim, Strzeszyńskim, Malta i Rusałka, przepływają przez miasto rzeki Warta, Cybina, Bogdanka i kilka jeszcze innych cieków wodnych, wiele się dzieje w kulturze i jest jeszcze mnóstwo innych atrakcji przyciągających turystów, a turystyka jak powszechnie wiadomo jest motorem napędowym wszelakiego rozwoju.
Nigdy nie dorównamy Poznaniowi, ale możemy stworzyć wiele atrakcji  na naszą miarę i możliwości....


Obowiązkowym przystankiem dla turystów jest zawsze rynek z pięknym, zabytkowym ratuszem, poznańskimi koziołkami, mnóstwem innych zabytków i atrakcji oraz wielką ilością restauracji i kafejek, otoczonych plenerowymi ogródkami.

Aktualnie trwa wielki, generalny remont i przebudowa płyty rynku.

Inwestycja obejmie wymianę nawierzchni i infrastruktury podziemnej wraz z systemem odprowadzania wody deszczowej. Ten ostatni wzbogaci się o dwa podziemne zbiorniki retencyjne, do których trafiać będzie deszczówka, używana następnie do podlewania roślin miejskich. Wprowadzona będzie zieleń w postaci trzech wysp, mała architektura i nowa – dodatkowa linia oświetlenia, które w całości będzie zmodernizowane.

Na ulicy Jana Baptysty Quadro utworzony zostanie pasaż kultury z mobilnym zadaszeniem, a Galeria Miejska Arsenał zostanie gruntownie przebudowana. Wszystkie podziemne instalacje będą wymienione, podobnie ogródki gastronomiczne otrzymają nowe złącza elektryczne.  

Prace mają się zakończyć pod koniec 2023 roku i wtedy rynek będzie jeszcze piękniejszy i bardziej funkcjonalny.

Na inowrocławskim rynku nie ma zbyt wielu atrakcji, stoi pomnik królowej Jadwigi, ułożony z czerwonych płytek zarys fundamentów ratuszowej średniowiecznej wieży, tablica z brązu informująca o jej istnieniu w tym miejscu i tyle... gdyby powstał szlak historyczno-turystyczny, można by trochę atrakcji w tym miejscu dołożyć i poinformować o innych w pobliżu ( relikty murów miejskich, kościół pw. Św. Mikołaja i jego zabytki, wystawy historyczne).

Miasto raz po raz organizuje na naszym rynku imprezy i widowiska, które przyciągają widzów i gości do sezonowych plenerowych ogródków, w których  inowrocławianie się chętnie spotykają, a nie rzadko przysiadają również turyści i kuracjusze.

W pobliżu znajdują się zabytki, interesujące wystawy: inowrocławska fara z Drzwiami Jubileuszowymi, zabytkowym wyposażeniem, wystawa Askaukalis, relikty murów miejskich         ( jeszcze niedostępne do zwiedzania, ale po rewitalizacji będą dużą atrakcją), przydałoby się wskazać te obiekty, poprowadzić do nich.....

Nic i nikt nie zrobi  tego lepiej jak odpowiednio zbudowany szlak turystyczno-historyczny, co pokazuje np. doskonale poprowadzony Trakt Królewski w pobliskim Gnieźnie, leżącym niemal równo w połowie trasy między Poznaniem, a Inowrocławiem.

Te dwa wielkopolskie miasta, z którymi w historii wiele nas łączyło, mogą być doskonałym wzorem dla rozwoju Inowrocławia.













Królowa Jadwiga

rdzawy kontur i pamiątkowa tablica

przypominające ratuszową wieżę

tyle wspomnień po średniowiecznym rynku

historyczny szlak mógłby to zmienić

postawić miniatury zabytków

obok Jadwigi zaprosić Jagiełłę.

























W pobliżu poznańskiego rynku zbudowano na nowo zamek królewski Przemysła II ....

Swego czasu w Inowrocławiu zastanawiano się nad odbudową wieży ratuszowej na rynku....byłaby wspaniałym nawiązaniem do historii, super platformą widokową w samym centrum miasta, niestety z wielu względów pomysł upadł...finanse, przepisy pożarnicze, duży obiekt w gęstej zabudowie itp.

W innych miastach, w tym właśnie w Poznaniu nie takie przeszkody pokonywano i powstawały również w ciasnej zabudowie o wiele większe obiekty, niż byłaby odbudowana nasza wieża.... 

Skoro nie możemy, czy też nie chcemy odbudować wieży, może chociaż postawimy na płycie rynku jej miniaturę.......

Nie mamy zamku

zniknęła z rynku

wieża ratuszowa

rozebrano miejskie mury i bramy

mogłyby stanąć

choćby ich miniatury

wszak i my czym

pochwalić się mamy...


W Poznaniu zaś zamek stoi i przyciąga rzesze turystów, a ze względu na eksponowane tam wystawy również miłośników sztuki....


Niemal w każdym mieście z ciekawą przeszłością, bogatą historią jak grzyby po deszczu powstają miniatury zabytków: tych istniejących i tych po których czas zatarł wszelkie ślady.....

W Inowrocławiu, mieście o wielkiej i niezwykle burzliwej historii dochowaliśmy się na dzień dzisiejszy jednej miniatury, kościoła i klasztoru Franciszkanów i kilkunastu tablic z brązu...

Warto nadrobić stracony czas, stworzyć nowe miniatury, tablice, pomniki, rzeźby i razem z już istniejącymi wkomponować to w podróżujący po czasie i przestrzeni Inowrocławia szlak historyczny.

W miastach z bogatą przeszłością

obok zabytków stają miniatury

pełno wszędzie tablic, pomników

wiją się turystyczne szlaki

smutno samotnej Jadwidze

klasztor też stoi sierocy

zasępiony jakiś....





























Już wkrótce na ulicy Świętego Ducha w Inowrocławiu stanie z powrotem po remoncie, nasz czerwony wagonik inowrocławskiej Bimby.....podobnie jak ten poznański na Półwiejskiej....ileż my mamy wspólnych historii, śladów, tematów....


O Starym Marychu i Benasie już było w poprzednim odcinku kronik....




Powstanie Wielkopolskie, kolejny wspólny temat z naszej historii.....






Wracam do Inowrocławia z głową przepełnioną nowymi pomysłami, projektami, nadzieją....
Dzielę się tym wszystkim z wami i tak powstają nowe odcinki kronik.......



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!