panorama Inowrocławia

panorama Inowrocławia

czwartek, 24 sierpnia 2023

Znowu Mury Miejskie....

 

Od 13 lat, od początku istnienia Kronik Inowrocławskich przewija się tutaj temat renowacji ocalałego fragmentu średniowiecznych murów miejskich Inowrocławia, było kilkanaście postów, wiele fotografii, dziesiątki wierszy, zachęcających do realizacji tego projektu, po kilkunastu latach, zdobyciu dofinansowania, udało się tego dokonać....

Dobiega końca renowacja murów miejskich na tyłach kamienic przy ulicy Kasztelańskiej.

Ponad półtora kilometra murów

szesnaście baszt

trzy zamczyste bramy

pierścienie wałów, fosy

prawdziwą twierdzą był Inowrocław

teraz tylko maleńka namiastka z tego pozostała

świadectwo jak ważnym grodem niegdyś

była ta kujawska mieścina

szkoda, że więcej śladów

do dzisiaj nie zostało 

szlak historyczny opowiedzieć

może dużo więcej

dlatego jak najszybciej 

trzeba go stworzyć

wielka historia

czeka na ujawnienie

innego wyjścia nie mamy...

Inwestycja zbliża się do końca....

Po potężnym, efektownym, średniowiecznym inowrocławskim grodzie nie został do dzisiejszych czasów prawie żadem ślad, jedynie ziemia zawiera jeszcze relikty dawnej potęgi: fundamenty, piwnice, resztki murów dawnych budowli.
Jedyne świadectwa tamtych czasów na powierzchni ziemi Inowrocławia, to ocalałe dwa fragmenty murów miejskich: jeden na tyłach Teatru Miejskiego, przy Szkole Muzycznej, drugi przy ulicy Poznańskiej, w pobliżu kościoła pw. św. Mikołaja i dwukomorowa, gotycka piwnica ważnicy miejskiej.
Aby uchronić miasto zagrożone najazdami od zniszczeń na przełomie XIII i XIV wieku otoczono je murami obronnymi o wysokości 5 m, grubości ok. 2 m  i długości ok. 1600 m, dwoma fosami i wałami. W murach znajdowały się trzy potężne zamczyste bramy wjazdowe zwane : Toruńską, Poznańską ( inaczej zwaną Strzeleńską lub Mątewską) i Bydgoską oraz 16 baszt obronnych za utrzymanie których odpowiedzialne były cechy rzemieślnicze.
Za czasów panowania Łokietka i Kazimierza Wielkiego miasto rozwijało się prężnie i znaczenie jego rosło. Zaliczane było do siedmiu najważniejszych grodów w państwie. Zwłaszcza w czasach Kazimierza Wielkiego powstało w mieście wiele murowanych budowli sakralnych i świeckich oraz fortyfikacji miejskich zaliczanych wtedy do najokazalszych i najpotężniejszych takich miejskich umocnień obronnych w całym kraju.



Te mury kryją w sobie

wiele ciekawych historii

dotknę ręką średniowiecznych cegieł i kamieni

przyłożę do nich ucho

długo, długo słuchać będę

przeniosę do kronik wiele opowieści

zaproszę do czytania

wszystkich chętnych.

Trudno chyba będzie dochować terminu zakończenia inwestycji, ale w najbliższym czasie będziemy mogli zobaczyć końcowy efekt realizacji tego projektu...





















Z utęsknieniem czekam na ukończenie tej inwestycji i organizowane tam w przyszłości historyczne widowiska i rekonstrukcje...















Trzeba zapewnić większą dostępność
do tego miejsca
wydłużyć godziny otwarcia
zrobić jakieś dodatkowe wejście
furtę, jak niegdyś do studni Zbychora
to jest przecież możliwe
tworzymy ciekawe miejsce
mogłoby być dłużej dostępne
niż 6 godzin dziennie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!