Dzisiaj w kronikach ponownie o ulicy Solankowej, to jeden z najważniejszych traktów w Inowrocławiu, łączący centrum miasta z Parkiem Solankowym i powinien w końcu zyskać odpowiedni wygląd i blask, stosowny do rangi, jaką pełni w hierarchii inowrocławskich ulic.
Idąc od pawia w stronę centrum po obu stronach ulicy są dość szerokie chodniki pozwalające na zaprojektowanie ciekawej małej architektury i ozdobienie szlaku atrakcyjną roślinnością.
Solankowa
blisko kilometrowy trakt
w centrum Inowrocławia
wiodący od Królówki do Parku Solankowego
Solankowa przez lata
przeszła wiele
nazwę wielokrotnie zmieniała
Solbadstrasse, Zygmuntowska
nawet Adolf Hitler Strasse, czy Stalingradzka
by do poczciwego miana
Solankowa powrócić znowu
i niech już tak pozostanie
niech nam pięknieje nieustannie
wprawia w zachwyt
przynosi chlubę
i szerzy sławę
położonego na soli
kujawskiego grodu.
Wzdłuż ulicy jest już sporo pensjonatów, pokoi do wynajęcia, są też restauracje, sklep z pamiątkami i powinniśmy iść dalej w tym kierunku....
Solankowa powinna stać się ulicą przyjazną dla turystów, kuracjuszy, ale także i dla mieszkańców.
Miejscem spacerów, miłego spędzania czasu, pełnym kafejek, plenerowych ogródków, galerii artystycznych, butików, sklepików z atrakcyjną ofertą, pośród pięknej zieleni i kwiatów.
Po porozumieniu miasta z powiatem, dotyczącego gruntownego remontu i przebudowy tej ulicy, jest szansa aby to uczynić, co więcej trzeba to w końcu porządnie zrobić, wypieścić to miejsce i w żadnym razie nie można tego zepsuć...
Ważne jest również, by nie trwało to wiecznie, latami..... to projekt, który wymaga stosunkowo szybkiej realizacji.
Nasze muzeum ma wielką szansę by jeszcze bardziej zaistnieć i wpisać się w nową odsłonę Solankowej...
Przybywa z każdym rokiem odrestaurowanych kamienic, w kolejce czekają następne....
Serce krwawi, gdy takie obiekty jak ten pałacyk w stylu neorenesansu niderlandzkiego niszczeją i chylą się ku upadkowi, miejmy nadzieję że i ten obiekt uda się przywrócić do należnej mu świetności, tym bardziej że mieszkał w nim swego czasu słynny syn Kujaw, Stanisław Przybyszewski.
Przed ulicą Staszica Solankowa zbiega się ze skwerem Jana Pawła II, tam pomnik naszego kujawskiego wieszcza Jana Kasprowicza, pamiątka Wielkiej Synagogi....to wszystko można również ciekawie wkomponować w nowy projekt.
Na tej ulicy historia płynnie miesza się z teraźniejszością i jej nowa odsłona powinna to wykorzystać, przypominać historię i olśniewać pięknem chwili obecnej....
Bank Ludowy ma swój wielki udział w historii tej ulicy....
Jest jeszcze Bast i kamienica Czabańskich na "Złotym Rogu", warto przypomnieć historię tych dwóch obiektów...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!