panorama Inowrocławia

panorama Inowrocławia

piątek, 29 października 2021

Mury znowu przemówią w blasku iluminacji.....

 

Uśmiechnie się w końcu

średniowieczny mur

zacznie opowiadać swoją historię

pokaże plan starego miasta

w blasku świetlnych iluminacji

teren przy murze ozdobią

drzewa, krzewy, byliny

z tarasu będzie można

spojrzeć w przeszłość

przypomnieć Inowrocławia wielką historię.

Teren przy zabytkowym murze będzie w końcu
zagospodarowany. Po kilku latach starań miasto Inowrocław pozyskało dotację zewnętrzną na zagospodarowanie otoczenia średniowiecznego muru obronnego przy ul. Kasztelańskiej.
Dofinansowanie w 95% ma pokryć koszty inwestycji.
Teren przy murze obronnym, znajdujący się przy ul. Kasztelańskiej 12, 14 i 22 zmieni się nie do poznania. W trakcie inwestycji prowadzone będą prace archeologiczne i konserwatorskie, przy okazji których można liczyć na kolejne ciekawe odkrycia.
Zabytkowy fragment średniowiecznego muru (ponad 20 m) zostanie wyeksponowany, pojawi się stalowa konstrukcja, imitująca krenelaż (charakterystyczny element architektoniczny, będący wykończeniem muru obronnego). Spiralne schody poprowadzą na taras. Na jednym z powstałych chodników, będzie wykonany plan średniowiecznego Inowrocławia z czerwonego i szarego piaskowca.
Projekt zakłada, oprócz standardowego oświetlenia, wykonanie iluminacji świetlnych. Miejsce będzie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych
– zamontowane zostaną m.in. dwie platformy. Wykończenie stanowić będą tereny zielone wraz z ławeczkami.

W ramach inwestycji przewidziana jest także renowacja jednej ze ścian budynku KCK przy ul. Kasztelańskiej 22 wraz z ociepleniem, zaplanowano zamontowanie instalacji elektrycznej,
instalacji kanalizacji deszczowej (wraz z przepompownią) oraz odwodnienie
terenu. Zagospodarowanie terenu przy zabytkowym murze zostanie zrealizowane po wyłonieniu wykonawcy w drodze przetargu. Dzięki tej inwestycji, poszerzy się oferta turystyczna naszego miasta. Miejsce będzie atrakcyjne również
pod względem kulturalnym – otworzy
możliwości realizacji projektów społecznych i organizacji ciekawych akcji historycznych. Miasto Inowrocław pozyskało na ten cel dofinansowanie z Unii Europejskiej (85%) i budżetu państwa
(10%). Inwestycja nie zostałaby przeprowadzona bez środków zewnętrznych.
Po kilku latach poruszania w moich kronikach tego tematu, zachęcania do realizacji tego projektu wreszcie doczekałem się dobrych wieści i z niecierpliwością oczekuję na jego realizację.











W suterenie błękitnej kamienicy, gdzie mieści się wystawa Askaukalis można też zobaczyć odsłonięte cegły ze średniowiecznych murów obronnych inowrocławskiego grodu.



Wejście na teren pozwalający na zwiedzanie odrestaurowanych murów będzie prowadzić poprzez błękitną kamienicę przy ulicy Kasztelańskiej,

Zyskamy nie tylko dodatkową atrakcję turystyczną, ale także przestrzeń na wiele ciekawych projektów kulturalno-historycznych.

Po potężnym, efektownym, średniowiecznym inowrocławskim grodzie nie został do dzisiejszych czasów prawie żadem ślad, jedynie ziemia zawiera jeszcze relikty dawnej potęgi: fundamenty,piwnice, resztki murów dawnych budowli.
Jedyne świadectwa tamtych czasów to ocalałe dwa fragmenty murów miejskich: jeden na tyłach Teatru Miejskiego, przy Szkole Muzycznej, drugi przy ulicy Poznańskiej, w pobliżu kościoła pw. św. Mikołaja i dwukomorowa, gotycka piwnica ważnicy miejskiej.
Aby uchronić miasto zagrożone najazdami od zniszczeń na przełomie XIII i XIV wieku otoczono je murami obronnymi o wysokości 5 m, grubości ok. 2 m  i długości ok. 1600 m, dwoma fosami i wałami. W murach znajdowały się trzy potężne zamczyste bramy wjazdowe zwane : Toruńską, Poznańską ( inaczej zwaną Strzeleńską lub Mątewską) i Bydgoską oraz 16 baszt obronnych za utrzymanie których odpowiedzialne były cechy rzemieślnicze.
Za czasów panowania Łokietka i Kazimierza Wielkiego miasto rozwijało się prężnie i znaczenie jego rosło. Zaliczane było do siedmiu najważniejszych grodów w państwie.Zwłaszcza w czasach Kazimierza Wielkiego powstało w mieście wiele murowanych budowli sakralnych i świeckich oraz fortyfikacji miejskich zaliczanych wtedy do najokazalszych i najpotężniejszych takich miejskich umocnień obronnych w całym kraju.

Może kiedyś uda się odbudować wieżę ratuszową, lub chociaż postawić w rynku jej miniaturę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!