Niebawem ruszy bowiem drugi etap prac remontowych tężni, który będzie polegał na wymianie wyeksploatowanej tarniny w pozostałych 73 przęsłach obiektu, łat oraz rusztu drewnianego, a także wymianie podłogi drewnianej tarasu widokowego.
Większość przęseł tężni zostanie rozebrana i jest to niezbędny zabieg, by efekt prac utrzymywał się przez kolejne lata.
Remont zaplanowano na zimę, by wraz ze szczytem sezonu turystycznego, mieszkańcy miasta oraz turyści i kuracjusze mogli korzystać z właściwości inowrocławskiej tężni.
Remont wykona konsorcjum firm, w skład którego wchodzą NORD-HOUSE Sławomir Langa oraz P.P.H.U. Filip Brucki Chwaszczyno.
Wykonawca będzie miał 120 dni na realizację zadania.
Zostanie również wybudowane oświetlenie alejek przy tężni, na które został ogłoszony przetarg.
Przy alejkach pojawią się 23 oprawy oświetleniowe LED, zamontowane na słupach oraz 29 opraw LED, które zostaną zamontowane w płycie chodnikowej.
Inwestycja realizowana jest ze środków unijnych w ramach projektu „Uzdrowisko Inowrocław – rozwój potencjału endogenicznego regionu”.
Gruntowny remont zapobiegnie w przyszłości wypadaniu tarniny, tworzeniu się dziur na ścianach obiektu i pozwoli na uniknięcie corocznych prac przy utrzymaniu jako takiego wyglądu i poprawnego działania tężni.....
Jeśli uda się po pandemii wrócić do normalności pomoże to na pewno w dalszym rozwoju turystyki, uzdrowiska i miasta......
Jeśli ktoś nie może się wybrać pod tężnię, to tak wygląda ona dzisiaj, w Narodowe Święto Niepodległości: bursztynowa na zewnątrz i biało-czerwona od środka......
Na wiosnę nasza tężnia będzie jeszcze piękniejsza, a jej zwiedzanie i korzystanie z dobroczynności mikroklimatu wokół niej ułatwi powstający w pobliżu ( za wałem) parking samochodowy.
Świetnie jest ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.
OdpowiedzUsuńNawet nie wiedziałem że takie fajne te tężnie
OdpowiedzUsuń